Kolejką pod samiutkie niebo
Będąc na Podhalu nie wątpliwie należy skorzystać z atrakcji jaką jest wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch. Gdy na dole praży słoneczny żar, my w ciągu kilku minut możemy się znaleźć na położonym na wysokości 1987 m n.p.m. szczycie i ochłodzić się nie tylko temperaturą, ale także powalającym widokiem na panoramę Tatr. Na szczycie karczma z pysznym tradycyjnym jedzeniem i stacja Topr. Ze szczytu można zejść pieszo w dół a zimą zjechać jedną z dwóch spektakularnych tras, jakimi są Goryczkowa lub Gąsienicowa. Kolejną sławną już kolejką jest ta na Gubałówkę. Na jej szczycie znajdziemy mnóstwo atrakcji dla dzieci, konie, dorożki, tor saneczkowy, pyszne jedzenie, stoiska z pamiątkami oraz przepiękne widoki.
Wodne pluski
W naszych okolicach każdy znajdzie atrakcję dla siebie, która umili mu wypoczynek u podnóża Tatr. Wszystkim, którzy niespecjalnie lubią wyczerpujące wędrówki po górach, lub po prostu są już zmęczeni słońcem i marzą o regeneracji ciała i ducha, polecamy baseny z dobroczynną wodą termalną. Baseny znajdziecie zarówno w Zakopanem jak i Szaflarach, Bukowinie Tatrzańskiej i Białce Tatrzańskiej. Wody termalne wydobywane na Podhalu, pochodzą z głębokości 1540-1620 m i mają temperaturę 37°C. Wody te, bogate są w cenne minerały (krzem, wapń, magnez, potas, siarka) łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia, pomagają też w leczeniu trądziku oraz łuszczycy. Baseny umiejscowione są w środku oraz na zewnątrz obiektów.
Romantyczny spacer Krupówkami
Krupówki to jedna z najsłynniejszych ulic w Polsce. Ma 1100 km długości a wzdłuż niej znajduje się mnóstwo przeróżnych sklepów, regionalnych karczm, z których rozbrzmiewa muzyka grana na żywo przez góralskie kapele. Można tu spotkać białego niedźwiedzia, Janosika i owczarka podhalańskiego, zjeść coś dobrego, kupić oscypka albo ciupagę i wczuć się w góralską atmosferę. Wieczorem górskie powietrze miesza się z wonią pysznego jedzenia a latarenki oświetlające ulicę sprawiają, że wygląda ona magicznie.
Ej, góry moje, góry
Celem wyprawy do Zakopanego dla wielu turystów jest chęć zdobywania szczytów i wyciszenia się na górskich polanach. Tatry to dziesiątki górskich szlaków, o przeróżnych stopniach trudności, od najłatwiejszych do tych skrajnie trudnych, przeznaczonych tylko dla profesjonalistów. Ambitni mogą pokusić się o wejście na najwyższy szczyt Polski – Rysy, liczące 2499 m n.p.m. lub jechać rowerem do Doliny Chochołowskiej. Jeno jest pewne, na pewno nie można się tutaj nudzić a kanapka lub czekolada nigdzie tak nie smakują jak na świeżym powietrzu w Tatrach. Wybierając się w góry, należy jednak pamiętać o odpowiednim ubiorze, butach, numerach ratunkowych oraz zasadach obowiązujących na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, aby wakacje upłynęły miło i bezpiecznie.
Szlakiem drewnianej architektury
Podhale to miejsce bogate w długą historię i tradycję. Do dzisiaj zachowało się wiele przepięknych okazów oryginalnej drewnianej góralskiej architektury, które zachwycają starannością wykonania, ciekawymi kształtami i używanym materiałem budulcowym, którym było drewno i tak zwane „okręglice” na fundamenty. Obowiązkiem jest odwiedzenie znajdującej się niedaleko Cyrhli – na Jaszczurówce Kaplicy Najświętszego Serca Jezusa, zaprojektowanej przez Stanisława Witkiewicza w 1904 roku, będącej kościołem parafialnym w Toporowej Cyrhli. Podążając Szlakiem Drewnianej Architektury po Zakopanem, natkniemy się na kilkanaście zabytkowych domów i kościółków pochodzących z drugiej połowy XIX wieku, znajdujących się w spisie zabytków.
Skoki narciarskie
Wielka Krokiew w Zakopanem, na której odbyły się mistrzostwa świata w skokach narciarskich to idealna rozgrzewka przed wysokimi górami. Wejście na nią na pewno pomoże Państwu w zaklimatyzowaniu się w na Podhalu a także spojrzeć na świat z perspektywy skoczka. Rekord Wielkiej Krokwi został ustanowiony podczas zawodów PŚ w 2003 roku, wynosi 140 m i należy do Niemca Svena Hannawalda. Wynik ten uznany jest za oficjalny rekord. Wielka Krokiew miała przyjemność gościć najwybitniejszych skoczków ze wszystkich stron świata. Zapraszamy zatem i Państwa abyście dołączyli do tego grona a zimą do oglądania skoków na żywo.
Amatorski profesjonalizm
Wyśmienita rozrywka w kameralnym gronie to spotkania w Bukowinie Tatrzańskiej w Tamtejszym Amatorskim Teatrze, który wystawia sztuki góralskie, odgrywane w tradycyjnych strojach i góralską gwarą. Niesamowicie dobra zabawa i okazja do poznania góralszczyzny oraz zwiedzenia jednego z największych w całości drewnianych budynków w Polsce, jakim jest Bukowiański Dom Ludowy. Osobom, ceniącym sobie inny rodzaj sztuki, proponujemy Amatorski Teatr Witkacego, znajdujący się w Zakopanem, który został założony przez absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Na deskach Teatru można spotkać prawdziwe gwiazdy, repertuar jest bardzo szeroki a aktorzy organizują spotkania z widzami po spektaklach.
Szlaki turystyczne prowadzące z Cyrhli
SZLAK ZIELONY Toporowa Cyrhla – Polana Kopieniec – Wielki Kopieniec (1328 m.n.p.m.) – Dolina Olczyska – Jaszczurówka/Kuźnice przez Nosalową Przełęcz
Szklak w początkowej fazie z Toporowej Cyrhli zaczyna się dosyć ostro, ma oznakowanie czerwone i prowadzi przez las, aż do Polany Kopieniec. W tym miejscu trasa się rozgałęzia i przechodzi w łagodniejszy zielony szlak. Można iść trasą do wierzchołka Kopieniec (1328 m.n.p.m.), przy czym trwa to ok 2 h lub skierować się do polany i iść jakieś 1,20 h. Dwie drogi znów się łączą przed wejściem do Doliny Olczańskiej, następnie podążamy w stronę Jaszczurówki, gdzie znajduje się rezerwat rzadkiego gatunku jaszczurki – Salamandry Plamistej. Jeżeli mamy dużo czasu i energii, wycieczkę możemy zakończyć aż w Kuźnicach kierując się na Przełęcz Nosala co zajmie dodatkowe 2,10 h.
Z wierzchołka Wielkiego Kopieńca rozpościera się widok na całe Tatry od Hawrania aż po Osobitą.
SZLAK CZERWONY Toporowa Cyrhla – Dolina Suchej Wody – Psia Trawka - Waksmundzka Polana – Rówień Waksmundzka - Dolina Waksmundzka – Polana Pod Wołoszynem – Wyżnia Kopka – Las pod Wołoszynem – Droga Oswalda Balzera – Wodogrzmoty Mickiewicza
Kolejny proponowany przez nas szlak ma oznaczenie czerwone. Prowadzi przez Psią Trawkę, polanę Waksmundzką, Rówień Waksmundzką do Doliny Roztoki i Morskiego Oka. Wyprawa trwa ok 6 godzin, jednakże jest to bardzo ciekawa i jednocześnie wymagająca trasa. Po dotarciu na Rówień Waksmundzką, szlak czerwony przecina się z zielonym, prowadzącym na Gęsia Szyję (1490 m n.p.m.), Rusinowa Polanę i Wierch Poroniec. Z Rusinowej Polany od Wiktorówek dzieli nas już tylko 10 minut drogi, aby zakończyć wyprawę w przepięknej kaplicy Matki Boskiej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr.
SZLAK NIEBIESKI Dolina Filipka - Dolina Złota – Wiktorówki
Łagodny szlak wiodący przez malowniczą Tatrzańską dolinę o powierzchni ok 4 km2 . Dolinę Filipka porastają mieszane lasy jodłowo-świerkowe. Zobaczyć tu można okazałe jawory – niektóre osiągające obwód pnia dochodzący do 4,5 m. Dolinę zamieszkują liczne gatunki zwierząt - dzięcioły czarne, myszołowy, jelenie a czasem zaglądają tu tuż niedźwiedzie. Trasa w całości przebiega leśną, utwardzoną drogą. Wycieczkę, możemy rozpocząć z Zakopanego od ul Oswalda Balzera.
Zimą polecamy narciarskie trasy biegowe, znajdujące się w rejonie Cyrhli na Terenia Tatrzańskiego Parku Narodowego. Trasy te, wykorzystywane są jako trasy treningowe, lub trasy rezerwowe, podczas imprez sportowych odbywających się w Zakopanem.